Açı nedir?

 

Açı : Ne kadar dönme yapıldığının ölçüsüdür.

Nasıl ki , “100 km yol gittik” in anlamı , bir başlangıç noktasından başlayarak 100 km lik bir yol katettiğimi anlatıyorsa , “70 derece”  ile , başlangıç noktasından başlayarak 70 derecelik bir dönme gerçekleştirmiş anlamına gelir.

Örnek :  Dümdüz karşıya bakın , şimdi kafanızı sağ omzununuza doğru yavaş yavaş çevirerek sağ omzunuzun üstüne bakın , ilk baktıgımız karşı ile , sağ omuzunun arasındaki yaptıgımız dönme miktarı , bizim açımızdır.

Sınıfınızın yada odanızın kapısını kapatın/açın , ilk baştaki konumu ile son konumu arasındaki dönme miktarı bir açıyı oluşturur.

Açı  hareketsiz cisimler için de geçerlidir , örneğin sınıfın tabanı ve duvarlarını düşünün , elimizde süper güçlerimiz olsa duvarı eğip bükebilsek falan , duvarı tuttugumuz döndürerek gibi bir bütün halinde yere yapıştırabiliriz. işte duvar ile taban arasında da bir açı mevcuttur , dikkat edin yine dönme var.

Ne kadar döndüm ? Yani açımızın ölçüsü..?

Bir tam dönme 360 derece olarak belirtilir , kimi matematikçiler çok çok eski zamanlarda “dünyanın güneş etrafında bir tam dönüşünü 360 günde tamamladığından dolayı , bir tam dönmeye 360 derece denilmiştir” demektedir , kimi matematikçilere göre ise bununla bir alakası yok , 360 ın bir çok çarpanı/ böleni olduğu için hesaplamaların kolay olması amacıyla 360 derece kabul edilmiştir.” tezindedir .Sonuçta “360 derece” insanlar tarafından belirlenmiş ölçüdür , eğer önceleri 500 derece diye belirtilseydi , şimdi bir tam dönmeyi 500 derece kabul edecektik.

Zira, başka bir açı ölçüsü “grad” , bir tam dönmeyi 400 grad , olarak belirtmiştir.

Tam dönme veya tam açı  : 360 derecelik dönmedir.

Yarım dönme / Doğru açı : 180 derece

Çeyrek dönme / Dik açı : 90 derece

0 dan 90 dereceye kadar,  (90 dahil degil )  >> Dar açı

Açının ölçü birimi:

Açı ölçü birimi derecedir , aynı zamanda radyan olarak da ölçülebilir , radyanı lise ve ilerleyen yıllarda göreceksiniz.

Açımız kaç derece ise sağ üst üzerine küçük bir çember eklenmesi halidir. Örneğin ; 90˚  ..90 derece anlamına gelir . Derece aynı zamanda sıcaklık için de kullanılır ancak burada bahsedilen, açıdır.

Açıların kağıt üzerinde gösterimi :Biz açıları gösterebilmek için , yanda gördüğünüz şekli kullanıyoruz . Gerçekte böyle bir şekil açı değildir . Açı yukarıda belirtildiği gibi bir dönmedir. Bu şekil sadece açının sembolü , kağıt üzerinde gösterimidir.

Bu şekil ne anlama gelir ?Dönmenin nerde olduğunu gösterir .
Ters açı ..

Açıları kağıt üzerinde gösterirken isin modellerinden yararlanırız. Baslangıç noktaları aynı olan iki farklı ışının arasında kalan bölge açımızdır.

Ortadaki yuvarlak dönmenin olduğu yeri , yani açıyı gösterir . Ortadaki yuvarlağı koymamış olsaydık açımız karışırdı . Şöyle ki ;


Şekle göre dönme turuncu bölgede mi yoksa pembe bölgede mi gerçekleşmiş ? belli değil....Ortadaki yuvarlak , açının neresi olduğunu gösteriyor..


Nereyi ölçtüğünüz , açının neresi olduğu önemlidir.


Açı çeşitleri :

Açıları isimlendirme :

Açıları isimlendirmek için iki seçeneğimiz var , küçük harfle isimlendirebiliriz.


a açısı ..

Açının kolları üzerinde nokta alarak isimlendirebiliriz.
Biliyorsunuz , noktalar büyük harflerle gösterilir.
Açımız AOB açısı , ya da BOA açısı ,
Dikkat !
ışınların birleştiği yer , yani köşe mutlaka ortaya gelmelidir.

Açılar genelde , yunan alfabesindeki harflerle isimlendirilirler , örneğin ;


Alfa

Beta

Gama

Teta


vs ..bu harflerin daha fazlasını lise ve daha yukarı eğitimlerinizde alacaksınız.

Açı modelleri :

Dar açı ve dik açı modelleri :Kırmızı çizgiler göstermek amaciyla cizilmiştir.

Bizim bakış açımıza göre değil var olana göre değerlendirilmiştir
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tam sayılarda bölme

Sayma sayıları