Açı nedir?

 

Açı : Ne kadar dönme yapıldığının ölçüsüdür.

Nasıl ki , “100 km yol gittik” in anlamı , bir başlangıç noktasından başlayarak 100 km lik bir yol katettiğimi anlatıyorsa , “70 derece”  ile , başlangıç noktasından başlayarak 70 derecelik bir dönme gerçekleştirmiş anlamına gelir.

Örnek :  Dümdüz karşıya bakın , şimdi kafanızı sağ omzununuza doğru yavaş yavaş çevirerek sağ omzunuzun üstüne bakın , ilk baktıgımız karşı ile , sağ omuzunun arasındaki yaptıgımız dönme miktarı , bizim açımızdır.

Sınıfınızın yada odanızın kapısını kapatın/açın , ilk baştaki konumu ile son konumu arasındaki dönme miktarı bir açıyı oluşturur.

Açı  hareketsiz cisimler için de geçerlidir , örneğin sınıfın tabanı ve duvarlarını düşünün , elimizde süper güçlerimiz olsa duvarı eğip bükebilsek falan , duvarı tuttugumuz döndürerek gibi bir bütün halinde yere yapıştırabiliriz. işte duvar ile taban arasında da bir açı mevcuttur , dikkat edin yine dönme var.

Ne kadar döndüm ? Yani açımızın ölçüsü..?

Bir tam dönme 360 derece olarak belirtilir , kimi matematikçiler çok çok eski zamanlarda “dünyanın güneş etrafında bir tam dönüşünü 360 günde tamamladığından dolayı , bir tam dönmeye 360 derece denilmiştir” demektedir , kimi matematikçilere göre ise bununla bir alakası yok , 360 ın bir çok çarpanı/ böleni olduğu için hesaplamaların kolay olması amacıyla 360 derece kabul edilmiştir.” tezindedir .Sonuçta “360 derece” insanlar tarafından belirlenmiş ölçüdür , eğer önceleri 500 derece diye belirtilseydi , şimdi bir tam dönmeyi 500 derece kabul edecektik.

Zira, başka bir açı ölçüsü “grad” , bir tam dönmeyi 400 grad , olarak belirtmiştir.

Tam dönme veya tam açı  : 360 derecelik dönmedir.

Yarım dönme / Doğru açı : 180 derece

Çeyrek dönme / Dik açı : 90 derece

0 dan 90 dereceye kadar,  (90 dahil degil )  >> Dar açı

Açının ölçü birimi:

Açı ölçü birimi derecedir , aynı zamanda radyan olarak da ölçülebilir , radyanı lise ve ilerleyen yıllarda göreceksiniz.

Açımız kaç derece ise sağ üst üzerine küçük bir çember eklenmesi halidir. Örneğin ; 90˚  ..90 derece anlamına gelir . Derece aynı zamanda sıcaklık için de kullanılır ancak burada bahsedilen, açıdır.

Açıların kağıt üzerinde gösterimi :Biz açıları gösterebilmek için , yanda gördüğünüz şekli kullanıyoruz . Gerçekte böyle bir şekil açı değildir . Açı yukarıda belirtildiği gibi bir dönmedir. Bu şekil sadece açının sembolü , kağıt üzerinde gösterimidir.

Bu şekil ne anlama gelir ?Dönmenin nerde olduğunu gösterir .
Ters açı ..

Açıları kağıt üzerinde gösterirken isin modellerinden yararlanırız. Baslangıç noktaları aynı olan iki farklı ışının arasında kalan bölge açımızdır.

Ortadaki yuvarlak dönmenin olduğu yeri , yani açıyı gösterir . Ortadaki yuvarlağı koymamış olsaydık açımız karışırdı . Şöyle ki ;


Şekle göre dönme turuncu bölgede mi yoksa pembe bölgede mi gerçekleşmiş ? belli değil....Ortadaki yuvarlak , açının neresi olduğunu gösteriyor..


Nereyi ölçtüğünüz , açının neresi olduğu önemlidir.


Açı çeşitleri :

Açıları isimlendirme :

Açıları isimlendirmek için iki seçeneğimiz var , küçük harfle isimlendirebiliriz.


a açısı ..

Açının kolları üzerinde nokta alarak isimlendirebiliriz.
Biliyorsunuz , noktalar büyük harflerle gösterilir.
Açımız AOB açısı , ya da BOA açısı ,
Dikkat !
ışınların birleştiği yer , yani köşe mutlaka ortaya gelmelidir.

Açılar genelde , yunan alfabesindeki harflerle isimlendirilirler , örneğin ;


Alfa

Beta

Gama

Teta


vs ..bu harflerin daha fazlasını lise ve daha yukarı eğitimlerinizde alacaksınız.

Açı modelleri :

Dar açı ve dik açı modelleri :Kırmızı çizgiler göstermek amaciyla cizilmiştir.

Bizim bakış açımıza göre değil var olana göre değerlendirilmiştir
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tam sayılarda bölme

Doğal Sayılarda Bölme

Tümler ve Bütünler açı soruları ve cevaplari