Scientix Konferansı ve değerlendirmeler

 

Scientix Matematik ve Fen Eğitimi konferansı 15-16 Haziran 2015'de , Başkent Öğretmenevinde yapıldı . Ben de konferansa dinleyici olarak katıldım , gözlemlerimi size aktarmaya ve değerlendirmeye çalışacağım .

Konsept olarak şöyle birşeydi ; Öğretmenlerimiz sınıfta herhangi bir kazanımla ilgili yaptıkları etkinlikleri ve aldıkları geri dönütleri sunum şeklinde bize açıklıyorlardı.
Örnek sunumlara Scientix Matematik Videoları kanalından bakabilirsiniz.

Konferans bu alanda düzenlenen ilk konferans  o yüzden bir farkındalık yaratması açısından bence çok değerli , ancak  bir emekleme aşamasında hem öğretmenlerimizin içerikleri, hem sunum şekli, hem de düzenleyenlerin yapması gerekenler var , bazı noktalarda geliştirilmesi gerekiyor.

- Yapılmayan etkinlik havada kalıyor .Gittik dinledik geldik , aklımızda ne kaldı ?

Şahsen hiçbirşey . Yapılmayan bir etkinlik maalesef havada kalıyor . Aklımda bir öğretmenimizin oyunu kaldı , çünkü bizzat denedik orada yaptık . Ee hocam , biz de öğrenciler gibi ders mi işleyelim ?

Evet işleyelim ..birlikte etkili mi değil mi görelim . Eğenceli mi ? Gerçekten güzel bir etkinlik mi ?

-Burdan şunu çıkardım hayata geçirilmeyen , bizzat öğrencinin yaşayarak öğrenmediği birşeyin kalıcılığı / etkisi çok az . Onun için , ders içi etkinliklerin ne derecede önemli olduğunu bir kez daha kavradım .

- Monolog bir konuşma gibiydi .

Şuna benzetiyorum , öğretmenlerimiz çalışmalarını hazırlamış , orada konuştuk konuştuk geldik . Sunumu hazırlayanlar arasında bile bir bilgi aktarımı oldu mu ? Bunu merak ediyorum . Yukarıdaki madde ile bağlantılı .

- Düzenleme yöntemi biraz acemiceydi şöyle ki ;

Bir konferans salonunda ilk 3 sunum ortaokul matematik öğretmenlerini ilgilendiriyor , 4.sunum fen bilgisini yada lise matematik branşını ilgilendiren sunu olabiliyor. Ortaokul matematik öğretmeniyim haliyle , lise matematiğini ilgilendiren bir konu ilgimi çekmiyor , diğer konferansa gitseniz , sunum süreleri tam olarak dakikası dakikasına başlamadığı / bitmediği için sizin istediğiniz sunum yine yok.

-Maliyet / etki oranı

yaklaşık 180 sunum yapıldı , bir öğretmenin devlete maliyeti en az 300 tl olduğunu varsayarsak ( bir günlük konaklama + yemek ücretleri + geliş -gidiş otobüs ücretleri )  300*180= 54 000 tl .

Peki elde edilen etki ? Kaç öğretmenimize ulaşabildik ? Tartışılır ..

Konferans yapılmadan önce tüm öğretmenlerimizin sunumları Scientix sayfasında yayınlanmıştı , ilgili olan öğretmenlerimiz oradan sunumu indirip inceleyebilirdi . ( şu an sunumlar bile kaldırılmış , çok kötü ) . Sunumun haricinde herhangi bir etkinlik olmadı , Öğretmenimiz oradaki sunumunu aynen bize sözlü olarak söyledi .

Bir Fikir 

Buradan şu aklıma geldi , Türkiyede öğretmenlerimizi yaptıkları etkinlikleri online olarak diğer tüm öğretmenlerimize açacakları bir platform olması gerekiyor . Konu / kazanım bazında öğretmenlerimiz fikir alışverişinde bulunmalılar. Bunun için de ilk adımı atıyorum , Matematik Kazanımları  alan adını aldım , böyle bir site kurup Türkiyede matematiğin gelişmesi adına daha az maliyetle , daha geniş kitlelere ulaşabiliriz.

Siteyi vakit buldukça geliştirip , öğretmenlerimizin istifadesine açacağım.

*Yapılan değerlendirme sadece Ortaokul Matematiği ilgilendiren takip edebildiğim kadarıyla gözlemlediğim sunumlar üzerindendir ve hepsi kişisel görüşlerimdir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tam sayılarda bölme

Doğal Sayılarda Bölme

Tümler ve Bütünler açı soruları ve cevaplari