180 dereceden buyuk acilara ne denir ?

180 dereceden büyük açılara "ters açı" denir , şeklinde öğrendim ( nerden , ne şekilde öğrendiğimi hatırlamıyorum ) ve sitedeki yazılarımda da "ters açı " denir şeklinde yazdım , benim de aklıma gelen ve bi öğrencimin gelip , özel ders aldığı öğretmeni ters açının aşağıda gördüğümüz açılar olduğunu söylemiş , doğrudur buradaki açılar " ters açı " buna bir itirazımız yok , peki 180 dereceden büyük açılara ne diyoruz ? 

1-Türkçe kaynaklarda ne şekilde geçiyor ?

Maalesef türkçe kaynaklarda böyle bir açı için sınıflandırma yapılmamış ve isimlendirilmemiş . Tam açı , doğru açı var ama 180 dereceden büyük açılara ne ad verileceği yok .

Biliyorsunuz şu anda kullandığımız birçok matematik terimi , özellikle geometri terimlerini Atatürk tercüme etti ve dilimize kattı , Atatürkün geometri kitabında da , böyle bir bilgiye rastlamadım , Açıları 90 dereceye göre ayırmış , 90 dereceden  küçük açılara "dar açı " ,  90 dereceye " dikey açı " ve 90 dereceden büyük her açıya " oput açı " . ( Atatürkün geometri kitabı sayfa 15-16  , indir  )

 

2- Yabancı kaynaklarda ne şekilde geçiyor ?

ingilizce  kaynaklarda bu açı için tam bir ifade var , " reflex angles" .

peki "reflex" in tam karşılığı nedir?

Türkçede , Tepki , yansıma  anlamları var , bunlar 180 dereceden büyük açıyı tam olarak karşılamıyor , onun yerine reflex - ters açıyı / zıt açıyı , yani yukarıdaki resimdeki gibi bir açı olabilir .

Bazı kaynaklardaki tercümlere baktığımda, "ters " , "geri çevrilmiş " anlamı da var , sanırım buradan hareketle bu şekilde öğrenmişim .

peki ingilizce verdiği anlamı karşılıyor mu ?

kelimenin kökenine baktığımızda " to bend back  " yani , geriye doğru eğilme , sırtınızı geriye eğme kökeninden geliyormuş.

180 dereceden büyük açılarda da yapılan aynı şey " bend back " geriye doğru eğilme , yaslanma , yani ingilizler için güzel bir kelime .

açının anlamını tam veriyor .

Ne yapmalı ?

Bu açı için bir kelime türetilmesi gerekiyor  .

ilk aklıma gelen " dış açı " şeklinde , hatırlanması kolay , mantıklı da ..ancak verdiği anlam olarak , açıyı iç -dış bölge  olarak ayırmakta bu ise açının mantığı ile örtüşmüyor  ,  hatta açı hakkında kavram yanılgısına bile neden olabilir . ( Açı bir dönme hareketidir ) , o halde " dönme" anlamı verecek bir kelime olmalı .

Yazıyı yazarken aklıma gelen bir çözüm . Şu anda var olan " ters açı" kavramı değiştirilmeli .

Şu andaki ters açı yerine >> Yansıyan açılar .  ( yansıma simetrisiyle de örtüşüyor , simetrik açılar da denebilir .

180 dereceden büyük olan açıya ise , " Ters açı " denmesi . Tersine dönülmesi gibi .Ne dersiniz düşüncem doğru mu ? Sizce hangi kelime olabilir ?

 

Bir meslektaşımdan şu teklif geldi .

"Tamlayan açı "  bana mantıklı geldi . yorum sizin 

 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Doğal Sayılarda Bölme

Kesirlerde Toplama Işlemi

Kesirlerde genişletme